Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žralok bílý

16. 2. 2010

Žralok bílý

Český název : Žralok bílý

Latinský název : Carcharodon carcharias

Třída : ryby

Řád : obrouni

Čeleď : lamnovití

Popis : Žralok bílý (zvaný též lidožravý) dorůstá délky 6 až 8 m a váhy 2 až 2,5 tuny. Samice jsou větší než samci. Hlavní charakteristický znak je trojúhelníková hřbetní ploutev, poloměsíčitá ocasní ploutev, srpovité prsní ploutve a kuželovitý rypec. Má šedou až černou vrchní část těla a spodní je světlá. Vyzbrojen je velkými trojúhelníkovitými zuby s hrubě pilovitými hranami a je tudíž prvotřídně vybaven pro roztrhávání masa svých obětí.
Vodou je poháněn údery ocasu ze strany na stranu. Pevně nastavené prsní ploutve zabraňují úchylkám plavby směrem dolů a velká hřbetní ploutev stabilizuje tělo při pohybu. Krouží vodou u hladiny nebo těsně nade dnem a zdolává velmi rychle velké vzdálenosti. Vyniká též krátkými, rychlými výpady a dokáže se efektivním způsobem vymršťovat nad hladinu. Obvykle se vyskytuje osamoceně, někdy bývají vidět páry nebo malé skupinky žraloků bílých, požírající kořist. Hlavní kořistí jsou tuleni, lachtani, delfíni a velké ryby a paryby včetně jiných druhů žraloků. Požírají však jakékoliv velké živočichy, kterých se mohou zmocnit.
Samice rodí 4 až 14 mláďat dlouhých asi 1,2 m, ale i delších.

Výskyt : Žralok bílý obývá vody tropického a mírného pásma, občas i v chladných vodách.

Tento velký, strašlivě vypadající žralok je velice obáván jako druh požírající lidi. Podle mezinárodní databáze útoků žraloka na lidi ( International Shark Attack File ) je však tomuto žralokovi přičítáno jen 311 případů usmrcení lidí od počátku registrace v roce 1960.

 

Lexikon : ryby

Mapa zoo : mořské akvárium

Mapa světa : jižní amerika, austrálie a oceánie, severní amerika

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář