Jdi na obsah Jdi na menu
 


Takin Čínský

30. 1. 2009

Český název : Takin čínský

Latinský název : Budorcas taxicolor bedfordi

Takin čínský

Popis : Takin dorůstá výšky 170 – 220 cm (samice je menší), v kohoutku 68 – 130 cm s ocasem dlouhým 15 - 20 cm. Váží 350 kg a dožívá se 12 – 16 let. Charakteristickým znakem takina čínského je jeho „zlatá“ srst (hustá, dlouhá a žlutohnědá) a mohutné zatočené rohy, dorůstající délky až 64 cm. Nohy jsou krátké a zavalité, s širokými kopyty, uzpůsobenými k pohybu v hustě zarostlém terénu. Pokud vycítí nebezpečí, ulehne schován do bambusového porostu. Pohybuje se pomalu, ale při vyrušení dokáže na krátkou vzdálenost i běžet. Často putuje na dlouhé vzdálenosti, aby našel potřebné minerály (zdroje soli). Žije v rodinných skupinách kolem 8 jedinců, v době nedostatku potravy se takini sdružují do stohlavých stád. Staří jedinci jsou samotářští.

Samice je březí 7 – 8 měsíců, poté se rodí jedno, vzácně dvě mláďata. Potravu přijímají takini brzy ráno a v pozdním odpoledni, nejaktivnější jsou přes den. Při cestách za potravou prošlapávají úzké cestičky skrz hustý porost. Živí se trávou, listy, pupeny nebo výhonky. Jejich hlavními predátory jsou medvědi a vlci.

Jako nový druh byl takin čínský objeven v roce 1950.

Výskyt : Takin čínský obývá horské oblasti Himalájí (Indie) a západní Číny (Assam, Mishmi, S´chuan, Shensi) v nadmořské výšce 2.000 – 4.500 m. V zimní sezoně migruje do nižších poloh. Žije v lesních a hustých porostech zakrslých bambusů a rododendronů. Kvůli kultivaci krajiny, odlesňování a pytlačení pro vysoce ceněné maso byl téměř vyhuben. Mimo čínské ZOO je chovný pár takina čínského chován pouze ve dvou japonských zahradách a v ZOO Liberec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář