Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ksukol Ocasatý

25. 1. 2009

Český název : Ksukol ocasatý

Latinský název : daubentonia madagascariensis

Popis : Ksukol ocasatý dorůstá velikosti až 80 cm a je to největší noční primáti. Mají velké oči umožňující dobré noční vidění a velké uši pro prvotřídní sluch. Mají dlouhou hrubou tmavo srst a mohutný a huňatý ocas. Prsty mají dlouhé a štíhlé. Třetí prst na rukou je delší než ostatní a slouží k vybírání hmyzu z dutin ve stromech. Často bývá nazýván „nočním datlem“. Na Madagaskaru totiž zcela chybějí datlovití ptáci a právě ksukol je zcela nahradil. Jeho prostřední prsty na předních končetinách jsou neobyčejně dlouhé a štíhlé. Poklepává jimi jako datel zobákem na kůru stromů a mimořádně citlivým sluchem zaznamenává pohybující se larvy hmyzu pod kůrou. Hlodavými řezáky, které neustále po celý život dorůstají, pak vykouše v kůře stromu otvor. K vytažení chutného sousta využívá dlouhý štíhlý prostředníček. Dvojitý kloub na posledním prstovém článku jen přispívá k větší obratnosti a pohyblivosti této bizarní „pinzety“. Tak šikovný prst se ksukolovi hodí i při vytahování sladké dužniny z kokosového ořechu nebo bambusových stébel.
Přes den se ksukol ukrývá v kulovitých hnízdech z větviček a listí o průměru přes půl metru, která si sám staví až patnáct metrů vysoko v korunách stromů. V hnízdě s měkkou podestýlkou také samice porodí a odchová mládě, které ji později doprovází na nočních potulkách za potravou. Při takových vyjížďkách sedí v jezdecké pozici na zádech matky a přidržuje se její dlouhé srsti.

Výskyt : Ksukol ocasatý žije na Severu a Východě Madagaskaru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ksukol

( Broňa , 26. 4. 2009 13:30)

nic proti ele tento obrázek není ksukol ... nplet lidi ! toto je nějaký nárnoun asi...

Re: ksukol

(natly, 5. 4. 2011 20:31)

asi tak nějak !!! take sračky

wasd

(wasd, 28. 3. 2011 13:23)

sfhsgfhgakrfghlůdjfglksdfjhgklsdjfhgůkdsjfhlwhagůwerzhtergůjhfůkjghesůriuthůeoruhgůslehrgůldjfhgsrůiuthzůslkfghůsfjgůlfjgůlfdkjgůdflkjgůldfjgh§doůrhjgúrothzjgfnlkjdfbvlkdfgljdfgljkdfnglkjdfhblkdfglfhgsldfjkgfdjkhgkljdfhvlknlbkfjhgoiytdjhtglkjnljkfnbldhtgplůdxůskh-ů§pl§ů-.¨)§.-¨§-)§-)ú-)ú-)§¨-§-§ů)ú)ú¨§
§

§
§
§
§

)§)ů